Off road yarışları ve off road aksesuarları hakkında genel bir bilgi verdiğimiz yazımıza göz atın.

Off Road İngilizce kökenli bir kelime olup ‘Yol dışı’anlamına gelmektedir. Çıkış noktası ise normal araçlarla ulaşılamayan yerlere ulaşma arzusundan gelmektedir. İlk önce ve çoğunlukla askeri amaçlarla yapılmış ise de daha sonraları zor ve çetin iş sahalarına erişim için kullanılmıştır.

Off Road Nedir ?

Off Road Nedir ?

Off Road artık çıkış değerlerinin dışında doğa ve motor sporları kategorisinde gösterilir. Hobi amaçlı başlayan bu aktivite artık bir spor haline gelerek tüm dünyaya yayılmış ve popüler hale gelmiştir.  

Off Road Nasıl Yapılır ?

Off Road Nasıl Yapılır ?

Arazi araçlarıyla yapılan bir spor olan Off Road’da amaç doğada engellerin, birlik ve beraberlik içinde ekip çalışması ile aşılması ve zorluklara karşı mücadele verilmesidir. Burada önemli olan ekip çalışması ve off road araçların donanımıdır. Off Road bildiğimiz standart 4x4 dediğimiz araçlarla yapılmaktadır. Ancak günümüzde off road yarışlarında artık modifiye edilen ve Off road donanımlarla güçlendirilen 4x4 araçlar da kullanılmaktadır. 

Off Road Yarışları

Off Road Yarışları

Off roadın özünde insanın doğaya meydan okuması ve onunla mücadele etmesi vardır. Aynı zamanda bir doğa dostu iseniz ve doğanın size hazırladığı sürprizleri seviyorsanız bu spor. 

Off road’un sporseverlere sunduğu heyecan ve seyir zevkini de unutmamak gerek. 

Engellere takılan ve devrilen araçlara yardım ederek seyircide bu ekibin bir parçası haline geliyor. Bu spor doğanın insanları kendisine aşık etmesi kaçınılmaz oluyor.  

Off Road’da Alınacak Tedbirler

Off Road’da Alınacak Tedbirler

Her spor dalında olduğu gibi Off road yarışlarında da güvenlik tedbirlerinin alınması elzemdir. Araç güvenliği, sporcu güvenliği ve sporseverlerin güvenliği gibi birçok önleyici ve koruyucu tedbirin alınması gerekmektedir. 

Özellikle güvenlik açısından off road aksesuarları araç ve sporcular için önemlidir. Araç devrilmelerine karşı güvenlik kafesi olmazsa olmazlardandır. 

Koltukların yarışa uygunluğu, yangın söndürme cihazlarının olması ve 4 noktalı emniyet kemerinin bulundurulması önemlidir. 

Parkur güvenliğinin seyirciler için tehlike arz etmemesi için şerit çekilmesi ve seyircilerin tehlikeli alanlardan uzak tutulması önemli güvenlik tedbirleri arasında yer alır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları