Off road yarışlarından önce Off road’a hazırlık aşamaları ve off road jeepler hakkında bilgi verdiğimiz bir blog yazısı.

Macera sporları arasında yer alan off road, günümüzde oldukça popüler hale gelmiş durumdadır. Önceleri yalnızca adrenalin tutkunlarının kullandığı ve yıl içerisinde çok fazla etkinliğinin bulunmadığı off road, günümüzde her şehirde gerçekleştirilen etkinlikleri ve birbirinden farklı içerikleri ile spor tutkunlarının ilk tercihleri arasında yer almaya başlamış durumdadır. 

Off Road Öncesi Hazırlık

Off Road Öncesi Hazırlık

Bu anlamda off road etkinliklerine ve yarışlarına katılacak sporcuların daha öncesinde bir hazırlık aşaması gerçekleştirmesi gerekmektedir. Diğer spor türlerine göre daha farklı olan off road’ta, yarışlar öncesi hazırlık sporcunun güvenliği açısından da son derece önemlidir. 

Off road lastik seçimleri araçların güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken ilk unsurlar arasında yer almaktadır.

Araç Seçimi ve Bakımın Önemi

Araç Seçimi ve Bakımın Önemi

Off road’a hazırlık aşamalarında en dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi araç seçimi ve aracın eksiksiz bakımlarının tamamlanmasıdır. 

Tehlikeli ve adrenalin dolu bir otomobil sporu olan off road’ta önemli olan belirtilen süre içerisinde hazırlanan zorlu parkurlardan geçerek bitiş noktasına ulaşmaktır.

Bu noktada ise sporcunun güvenli gidebilmesi ve herhangi bir hayati tehlike yaşamaması adına aracın sağlam ve dayanıklı olması son derece önemlidir. 

Off road için özel olarak kullanılan Toyota, Suziki gibi markalar da arazi aracı modelleri bulunmaktadır. Bu tarz araçlara sahip olunarak, yarışlar öncesinde aracın en ince ayrıntısına kadar bakımının yapılması son derece önemlidir.

Off road jeep seçimi, bu tarz spor türlerinin en önemli temel parçalarından bir tanesi konumundadır. 

Güvenlik ve Aksesuar Ekipleri

Güvenlik ve Aksesuar Ekipleri

Off road’a hazırlık aşamalarında araç seçimi kadar, araçlarda kullanılan aksesuar ve donanım ekipmanları da son derece önemlidir.  

Off road araçlarında olmazsa olmaz roll-cage aksesuarları,aracın güvenlik kemerleri ve yedek parçaları, hazırlık aşamasında tek tek incelenmesi gereken ürünler arasındadır. 

Off road vinç kullanımı da son derece önemlidir. Parkurlarda oluşabilen anlık durumlarda ya da sakatlanma durumlarında, vinç kullanımı,aracın ve sporcunun bitiş noktasına ulaştırılması da son derece önem taşımaktadır. 

Uzaktan basit ve heyecanlı bir spor dalı gibi gözükse de, sporcuların zarar görmemesi ve can güvenliklerinin sağlanması adına off road hazırlık aşamaları son derece önem taşımaktadır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları