Off road sporunda alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir sorusunu cevaplandırdığımız bu yazıda bu ekstrem sporu yaparken nasıl can güvenliğinizi koruyacağınızı anlatıyoruz.

Off road bilindiği üzere, ekstrem yani sıra dışı spor sevenlerin tercih ettiği, ralli yarışlarına da benzeyen,aksiyon ve aynı zaman da eğlenceli dolu bir yarış olarak kabul edilmektedir. 

Alanında donanımlı araçlarla, zor parkur ve alanlarda belirtilen süre içerisinde gerçekleştirilen off road turnuvalarına her yıl katılım artmakta ve birbirinden farklı bireyler,katıldıkça off roadı daha da beğenmektedir. 

Ancak hem sıradışı spor türleri arasında yer alması hem de güvenlik açısından bazı riskleri bulunması, off road yapmadan önce bireylerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar olduğuna dikkat çekmektedir. Biz de bu yazımızda sizleri off road'da alınması gereken güvenlik önlemleri konusunda bilgilendireceğiz.

En iyi off road yarışçıları adına bile bu tarz bir sporda riskler bulunması nedeniyle kullanılan araç ve aksesuarlar son derece önem taşımaktadır. 

Kullanılan Araçlara Dikkat!

Kullanılan Araçlara Dikkat!

Off road yarışlarda hem başarılı olabilmek hem de güvenlik açısından tehlike oluşturmamak adına dayanıklı ve donanımlı araçların kullanılması son derece önemlidir. 

Donanımlı araçlar off road yarışlarında hem pilotların hem de ekipmanların zarar görmemesine yardımcı olurken aynı zamanda zorlu arazi parkurlarında en hızlı şekilde yarışı tamamlamaya zemin hazırlamaktadır. 

Bu noktada ise özellikle bu tarz yarışlarla ilgilenen bireylerin, off road için özel olarak hazırlanan arazi araçlarını seçmeleri ve tüm bakımlarını yaptırdıktan sonra yarışlara katılmaları son derece önemlidir. 

Her ne kadar tehlikeli yarışlar olsa da off road da doğru araç kullanımı, bireyin güvenliğini arttıracaktır.

Emniyet Kilidi ve Aksesuarlar

Emniyet Kilidi ve Aksesuarlar

Bilindiği üzere off road, zorlu arazi parkurları içerisinde gerçekleştirilen doğa yarışları olarak adlandırıldığı için, aracın yarış esnasında ters dönmesi ya da yan yatması son derece normal karşılanmaktadır. 

Bu noktada ise aracın içerisinde kafesli güvenlik kilidinin bulunması son derece önemlidir. Roll-cage olarak da adlandırılan güvenlik kafesi, bu tarz dönmelerde yarış pilotlarının zarar görmemesine yardımcı olacaktır. 

Aksesuar, off road yarışlarında olmazsa olmaz parçalar olduğu için;

  • Güvenlik kafesinin yanında yarış koltuğu, 
  • Yangın söndürücü aparatlar, 
  • Dört noktalı emniyet kemeri ve benzeri aksesuarların kullanımı, 

yarışlarda güvenliği arttırabileceği gibi yarış pilotlarının da off road yarışlarında daha dikkatli ve rahat davranmalarına yardımcı olacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları