Uluslararası fuar organizasyonlarından, Ticari organizasyonlara ve hatta çok yönlü extreme sporları başla olmak üzere her branştan spor karşılaşmalarına kadar yüzlerce organizasyona ev sahipliği yapar hale geldik. Türkiye de başarıyla yapılan sporların başında Off Road gelmektedir.

Hayata bir de buradan bakın…

Hayata bir de buradan bakın…

Uluslararası fuar organizasyonlarından, Ticari organizasyonlara ve hatta çok yönlü extreme sporları başla olmak  üzere her branştan spor karşılaşmalarına kadar yüzlerce organizasyona ev sahipliği yapar hale geldik. Türkiye de başarıyla yapılan sporların başında Off Road gelmektedir.  

Peki nedir bu Off Road? Genellikle 4X4 jeep denilen arazi araçları ile zorlu, çetin doğa koşullarında yol almak, belirlenen alanlarda kurulan tuzak parkurları (su birikintisi, kum, taş, yığınları, kaya parçacıkları vs.) başarı ile geçerek finish çizgisine ulaşmanın adı Off Road’dur. Off Road araçlarının pek çok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan en belirgini araç içi ve dışı  aksesuarlardır. Aksesuar off road  birbiri ile o kadar özdeşleşmiş ki birisi olmadan diğeri çok da bir şey ifade etmiyor. 

Yaz-Kış, Yağmur-Çamur Demeden Adrenalin…

Yaz-Kış, Yağmur-Çamur Demeden Adrenalin…

 Off Road sporu ailecek, ya da arkadaşlarınızla beraber  bireysel olarak da yapabileceğiniz nadir sporların başında gelmektedir. Stres atmak isteyenler için, iş ortamının sıkıcılığından bunalmış olanlar için, okuldan, derslerden,sınavlardan kaçacak yer arayanlar için Off Road sporu şiddetle önerilebilir. 

Tabii burada gerekli güvenlik önlemlerinin alınmış olması önceliğimiz olmalıdır.Doğayla iç içe olmak her zaman rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bulunduğunuz yer eğer kurak ya da kayalık bir arazi ise yine de bu sporu başarı ile yapabilirsiniz.

Bilindiği üzere Amerika ya da Avustralya gibi kayalıkların yoğun olduğu ülkelerde bu sporun genel adı Kaya Off Road’u, Suudi Arabistan veya Afrika gibi çöl yüzeyinin hakim olduğu ülkelerde de bu sporun adı Çöl Off Road’u dur. Yani bu sporu her türlü bitki örtüsü ve iklim şartlarında kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu arada donanımlı araçlar off road için olmazsa olmazlardandır. 

Off Road Birincileri…

Off Road Birincileri…

Pek çok spor dalını aksine Off Road’da birincilik tamamen pilota değil, araç kapasitesi ve kalitesi ile de doğru orantılı olması ve engelli parkurlardan oluşan bir yarış olması her sene şampiyonlarını büyük ölçüde değiştirmiştir. 

Ama en iyi Off Road Yarışçıları kategorisinde isim vermek gerekirse de 2015 Akçaabat Off Road birincisi Sinan Aydın olurken,  2016 Karabük Off Road Şampiyonasında ipi göğüsleyen İlayda Hancı oldu.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları